Na Madeire sa dá kúpať po celý rok. Tu by malo byť veľmi drobným písmom ešte utajene dopísané, že nesmiete byť úplná teplomilná kvetinka, ale načo to skrývať. Atlantický oceán omývajúci brehy ostrova sa v najteplejších mesiacoch, čím sa myslí júl až október ohrieva až niekam k 25 stupňom. Aspoň teraz v roku 2023. To je teplo, pri ktorej netreba uvažovať, či tam človek vlezie, je to skrátka príjemne vlažná, ale stále osviežujúca voda. V roku 2022 bola rozhodne studenšia.
Teplota vody počas roka
Najchladnejšie kúpanie je tak január až marec, vtedy voda ide niekam k 18 stupňom. To je podľa mňa stále ešte v pohode, žiadne zásadné otužovanie, väčšina ľudí tu s tým nemá problém. Naozaj si dovolím tvrdiť, že na Madeire sa dá priamo v mori kúpať celý rok.
Nasrdenosť vody
V zime sú väčším problémom, než teplota, skôr vlny. Väčšina bežne dostupných pláží sú kamenisté a vlny ani nemusia byť veľké, aby pri nich lietali polkilové šutre tak akurát v oblasti členkov. Keď vlny veľké sú, tak z nich ide strach, ale netreba sa veľmi obávať, ťah smerom ku brehu je silnejší, než ťah od brehu, čiže nakoniec vaše telo skončí vyvrhnuté na pevninu a neodnesie ho niekam do Strednej Ameriky. Upokojúce, však? Za rok a pol čo tu žijem som z balkóna videl to isté more byť pokojné ako jazero a aj preliezať múrik nášho domu, čo je rozdiel výšky hladiny dobrých 7-8 metrov, alebo ako divoké vlny rozbíjajúce sa o breh zaplavovali promenádu na dvadsať metrov vysokom útese. Je to obrovská, nedozierna sila a my sme len mravčekovia na kuse kameňa trčiacom uprostred nej. Treba to rešpektovať.
Pláže
Madeira je sopečný ostrov, čiže všetky jej prirodzené pláže, ak sú pieskové sú z čierneho piesku. Väčšinou je však pobrežie kamenné a pieskové miesta treba skôr hľadať. Napríklad obrovská Praia Formosa na západ od centra Funchalu má takých flekov hneď niekoľko, akurát sa počas roka a niekedy aj počas noci zvyknú presúvať. Tam kde boli včera kamene je dnes piesok a naopak. Každopádne, svoje miesto si nájdete a ani na tých kameňoch to na uteráku nie je zasa až také zlé. Podstatné je, že je aj v najväčšej sezóne dosť priestoru a každá väčšia pláž, či už prírodná alebo vybetónovaná má aj sprchy, prezliekárne a všetko ostatné vybavenie. Pláže sú samozrejme prístupné zadarmo a pre všetkých. Na to si Madeirčania extra potrpia. No a potom je tu susediaci ostrov Porto Santo, čo je úplne iná plážová liga. Čoskoro tu bude mať vlastnú sekciu.
Ak veľmi túžite po klasickom žltom piesku, tak dve mestá si postavili pláže s navozeným pieskom pre milovníkov klasických plážových farieb. Jedna je v Calhete, meste na juhozápade a druhá v Machiço, ktoré je juhovýchode. Obe tieto mestá majú vďaka tomu najturistickejší ráz s množstvom dovolenkárov, ktorí sa prišli len povyvaľovať, čo inak vôbec nie je madeirské špecifikum.
Kúpaliská
Kúpaliská nie sú zadarmo aspoň nie všetky. Zato však takmer vždy kombinujú prírodné morské bazény, kde človek spolu s rybkami pláva medzi skalami s umelými pokojnými bazénmi napustenými morskou vodou. Ak sa ubytujete vo Funchale, máte takéto kúpaliská po ruke hneď 4. Na východ od centra je Barreirinha (nemá bazén) a na západ sú veľké Lido, Ponta Gorda (ideálne pre deti) a najprírodnejšie Doca do Cavacas (tiež nemá umelý bazén, ale má najlepší prírodný). Skôr ako sa na ne vyberiete, je dobré pozrieť webcam, pretože niektoré bývajú pri veľkých vlnách a silnom prílive odstavené. Všetky ich obsluhuje mestská organizácia FrenteMar Funchal a môžete si na ne kúpiť aj sezónnu alebo mimosezónnu permanentku. Jednorazové vstupné stojí v sezóne okolo piatich eur na osobu, mimo sezóny menej. Tie permanentky sa veľmi oplatia, akurát si na ne musíte vybaviť plastovú kartičku, ktorá by mala byť len pre rezidentov ostrova, ale prvú mi v pohode dali aj keď som rezidentom ešte nebol.
Prírodnými kúpaliskami je vyhlásené mesto Porto Moniz na samom severozápade ostrova. Tam to je fakt zážitkové kúpanie. Len tam niekedy býva zimšie, a inokedy zasa môžu byť pomerne plné. Ale aj tak tam kvôli kúpaciemu výletu choďte.
Najkrajšie miesta na kúpanie
O post najkrajšej madeirskej prírodnej pláže u mňa súperia tieto dve:
Praia de Seixal
Čistučký čierny piesok s plynulým vstupom do mora, navyše obklopená útesom ešte aj s vodopádom. Vyzerá to tam ako niekde na Havaji. Seixal je dedinka na severe ostrova, kúsok od Porto Moniz. Ako všade na severe, najmä v zime, tam svieti slnko o dosť menej, ako na juhu, ale na tejto pláži sa stačí len kochať a je to zážitok. Je tu aj surferská škola, za mólom kaviarne s malou vyhliadkou a celkovo sa v Seixale oplatí sráviť pár hodín aj mimo mora. Aj keď jeho volanie je tu táke silné, ako málokde na ostrove.
Prainha
Pre zmenu na juhovýchode, kúsok od Ponta do Sao Lourenço. Treba zastaviť na podlhovastom parkovisku pri hlavnej ceste a potom po schodoch a cestičke zísť na supermalebnú plážičku. Úžasná voda, čistý piesok, ešte aj bufet. To všetko v nádhernom prostredí, akurát tam niekedy fúka a v sezóne môže byť plno, lebo je celé dosť malé. Prainha doslova znamená Plážička.
A za nimi nasledujú ďalšie skvelé kúpacie miesta
Mestská pláž v Garajau
Garajau je kúsok od Funchalu na východ. Dá sa tam dokonca prejsť pešo, ale choďte radšej autom alebo taxíkom. Nad plážou je útes s obrovskou rozpaženou sochou Krista a jedným z najkrajších výhľadov na Madeire. Odtiaľ ide priamo na pláž strmá lanovka za 4€ obojsmerne. Ale dá sa prejsť aj asi kilometer pešo. Ocitnete sa na pláži, ktorá je síce kamenná, ale priamo z mora tam stúpa nádherný útes po ktorého spodnom okraji môžete chodiť. Ako keby to samé o sebe nebolo dosť, je tu neuveriteľne priezračná voda s množstvom všelijako farebných rybičiek. Ideálne na šnorchlovanie, alebo len nazeranie s okuliarmi. Pod vodou vidíte na desiatky metrov ďaleko. Je to parádny zážitok.
Prírodné kúpaliská v Porto Moniz (a vo Funchale)
Do Porto Moniz to máte kúsok zo Seixalu, čiže po pieskovej pláži môžete vyskúšať kúpanie v prírodných lávových bazénoch. Kúpaliská sú dve, jedno je zadarmo, druhé za neveľké vstupné. Aj keď tam v sezóne býva viac ľudí, je to ako zážitkové plávanie. Najluxusnejší infinity pool, aký si dokážete predstaviť.
Podobnými kvalitami oplýva aj malé kúpalisko Doca do Cavacas vo Funchale, hneď pri veľkej pláži Praia Formosa. Keď už na ňom budete a chcete viac, tak sa vyberte pešo smerom k centru Funchalu a po chvíli narazíte na ďalšie kúpalisko Ponta Gorda a o niečo ďalej aj najväčšie z trojice nazývané Lido. Ak nie sú vlny, tak sa zo všetkých dá okrem ísť plávať aj v otvorenom mori a v sezóne majú postavené aj umelohmotné pontóny na skákanie ďalej od brehu.
V princípe každé mesto alebo dedina má nejakú svoju mestskú pláž. Kdekoľvek sa ubytujete, bude nablízku niečo, kde sa môžete kúpať do sýtosti. Pláž sa povie "praia", čiže v najhoršom hľadajte tabuľky s týmto slovom.
Bonus: The Roklinka
Toto nie je žiadne oficálne kúpalisko, ani pláž. Je to kúpacie miesto, ktoré som si objavil (no dobre, okrem mňa ešte aj miestni borci) a veľmi rád sa tam chodím kúpať, lebo je chránené pred vlnami a je tam dobrá voda na pozorovanie rybičiek. Akurát treba k nemu skamzíkovať po vcelku nebezpečnej skalke a tiež si pri kúpaní treba dávať pozor na ježkov. Je priamo medzi kúpaliskami Ponta Gorda a Doca do Cavacas a ak ho nájdete podľa fotky, tak sa tam možno aj uvidíme. Ale nie že mi tam prídete robiť hluk!